golza
05 خرداد 1402 - 09:12

منابع بانکی کردستان افزایش یابد/ ۱۵درصد حقوق معادن دولتی بازگردد

استاندار کردستان گفت: منابع بانکی کردستان کمتر از یک درصد بوده که انتظار می‌رود این میزان افزایش یاید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سنندج، اسماعیل زارعی‌کوشا در نشست فعالان اقتصادی و شورای بانک‌های استان کردستان با وزیر اقتصاد اظهار داشت: اگر روال بر همین‌ منوال باشد، اتفاق خاصی نمی‌افتد چرا که کارهای بزرگی در کشور انجام‌ می‌شود اما کم‌کردن فاصله استان‌‌های محروم با استان‌های برخوردار نیاز به نگاه و تبعیض مثبت به نفع استان دارد.

وی با اشاره به اینکه منابع بانکی کردستان کمتر از یک درصد، است، افزود: از این‌ میزان منابع، 88 درصد تسهیلات پرداخت شده است، حال در نظر بگیرید میزان تسهیلات در رقم 6دهم درصدی منابع بانگی استان چقدر است.

استاندار کردستان خواستار تخصیص اعتبار و تسهیلات برای حمایت از تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران شد و تصریح کرد: مدیران کشوری بانک‌ها شرایط را برای بانک‌ها در استان‌ها تسهیل کنند تا بتوانند راحت‌تر به وظایف خود بپردازند.

وی گفت: وقتی 59 درصد منابع در استان تهران صرف می‌شود اگر میزان‌ منابع بانکی کردستان و استان‌های غرب کشور را با هم جمع کنید، همانند اضافه کردن یک نخود به یک کیسه نخود است که در وزنش هیچ فرقی نخواهد کرد.

زارعی‌کوشا بازگشت حقوق مالکانه معادن به استان را ضروری دانست و اذعان کرد: ابهاماتی در این قانون وجود داشته و باید میزان سود و درآمد فروش معادن مشخص شود، برای اینکه بتوانیم این مشکل را برطرف کنیم در برخی از معادن که رقم‌شان بالا بود، آنان را مجبور به انجام مسئولیت‌های اجتماعی معادل یک درصد کرده‌ایم.

وی با اشاره به اینکه استان کردستان معادن زیادی دارد، افزود: سال گذشته سهم پرداختی حقوق دولتی استان بیش از 1200 میلیارد تومان بوده که باید 15 درصد از این‌ میزان؛ 190 میلیارد تومان به کردستان بازگردد، در حالی که 44 میلیار تومان بازگشته که آن هم انقلابی است چرا که این رقم در سال 92 تا 97 گذشته 7 میلیارد تومان بوده است.

زارعی‌کوشا بیان کرد: رئیس‌جمهور سال گذشته در سفر خود به استان کردستان رسما اعلام کرده که باید 15 درصد سهم قانونی از از حقوق مالکان معادن به استان بازگردد.

استاندار کردستان خاطر نشان کرد: مشکلات استان را به صورت مکتوب به وزیر اقتصاد ارائه داده و انتظار می‌رود که دستورات لازم‌ در جهت رفع موانع موجود در حوزه‌های مربوطه کردستان صادر شود.

انتهای پیام/481/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1238818